Romantyczny Paryż?

15:29

Wydaje nam się, że Paryż to romantyczne miasto zakochanych...

...ale czy naprawdę?

Paryż Sekwana mosty Francja Paris France

O wyjeździe do tego miasta marzyłam już wiele lat, czytałam wiele blogów, wiele książek, gdzie akcja odbywa się właśnie w Paryżu, planowałam, co chcę tam zobaczyć i wyobraziłam go takim idealnym i „swoim”.  Kilka miesięcy temu postanowiłam zrobić sobie prezent urodzinowy i wreszcie spełnić to marzenie.

Sacre Coeur Paryż Francja Paris France

Jak się okazało, Paryż wcale nie był taki idealny, jak widziałam go w obrazkach...

Tuż po wjeździe do miasta widoki powaliły mnie z nóg: pudła i namioty służyły ludziom, jako miejsca zamieszkania (w Paryżu byłam pod koniec listopada, czyli noce były już chłodne).  Nie wiem czy takie warunki do życia pojawiły się w związku z dużą liczbą uchodźców czy tak było od zawsze, ale dla mnie i tak to jest straszne i trudne do zrozumienia, jak ludzie potrafią żyć w takich warunkach...

Centrum- całkiem inna atmosfera. Nie ma tego ubóstwa, które mogliśmy obserwowac na obrzeżach, nawet stosunkowo czyste miasto. Jednak i tutaj nie jest idealnie. Pola Elizejskie, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny- wszędzie turyści oraz natrętni sprzedawcy breloczków.

wieża Eiffla, Paryż, Francja, Eiffle tower, Paris,France

Po pierwszym dniu byłam zupełnie zawiedziona... „Mój” wymarzony, idealny Paryż wcale nie był taki idealny.

Myslałam, że cała podróż urodzinowa będzie zepsuta, ale następnego dnia wstałyśmy wcześniej, by najważniejsze miejsca zwiedzić bez tłumu, a później pozwoliłyśmy sobie trochę się zabłądzić i to wszystko zrekompensowało! Odnalazłam te śliczne zaułki, kawiarenki, parki, uliczki z cudowną architekturą i tym paryskim klimatem. Odnalazłam ten „swój” Paryż, o którym marzyłam, czytałam i który oglądałam w obrazkach. Ponownie się w nim zakochałam! Teraz mogę śmiało twierdzić, że lubię Paryż, jest on śliczny, tylko trzeba skręcić w uliczkę, która leży dalej od punktów turystycznych i już da się wczuć w klimat tego miasta!

Luwr Paryż Francja architektura architecture Luvr Paris France

Dlatego każdemu i każdej polecam wstać wcześnie rano, dopóki wszyscy jeszcze śpią, wziąć kubek ciepłej kawy i naprzód. Idź ulicami, poprostu tak przed siebie i ciesz się ślicznymi widokami, piękną architekturą, ciesz sie chwilą. Właśnie taki Paryż mi się podoba, takim go sobie wyobrażałam i jeżeli jeszcze kiedyś tam pojadę (a pojadę na pewno), to właśnie w taki sposób spędzę czas w Paryżu: spacerując i obserwując czym tak na prawdę oddycha miasto na codzień.

Podsumowując, trudno jest pisać o tym, jaki jest Paryż. Chyba każdy go widzi inaczej. Te wady, o których pisałam, komuś będą zaletą, a moje zalety- wadą, dlatego najlepiej jest pojechać i samemu wszystko sprawdzić! 
Paris architecture France Francja Paris

Notre-Dame, katedra, Paryż Paris Francja France

Saint-Michell Paris France, fontnna św Michała, Paryż Francja

Hotel de Ville Paris France, Ratusz miejski, Paryż, Francja


You Might Also Like

0 komentarze