Gdańsk w jeden dzień

18:57

Gdańsk... byłam już kilka razy, ale zawsze chętnie tam wracam. Lubię to miasto, architekturę i te klimaty, szczególnie wcześnie rano, gdy jeszcze ulice nie są przepełnione turystami (chyba każde miasto lubię zwiedzać bez turystów, co czasem nie jest takie łatwe 😃 ).

Już spacerując myślałam, co napiszę na blogu i w jakiej formie zobaczycie wpis, nie chciałam układać tras, bo po pierwsze jest ich już miliony, a po drugie strasznie ich nie lubię, bo wolę iść przed siebie i szukać „perełek miasta”. Dlatego informacja może być trochę chaotyczna, ale mam nadzieje nie będzie to przeszkadzało 😊

Gdańsk, Polska, Długa, Poland

Oto kilka „perełek”, albo to, co zwróciło moją uwagę:

Zacznę od Neptuna, który jest symbolem miasta. Niemal każdy wie o fontannie, zaprojektowanej przez Abrahama van den Blocke. Ale czy wiesz, że tuż obok, są jeszcze dwa posągi władcy mórz? Jak je znaleźć? Podnieś swój wzrok. Obie figury są na kamieniczkach - jedna prawie naprzeciwko fontanny, a druga na szczycie kamieniczki na ulicy Piwnej. Zdzwiniony? Ja byłam! Jak i mówiłam, w Gdańsku byłam juz kilka razy, ale dopiero teraz je zauważyłam!

fontanna Neptuna, Neptun, Gdańsk, Polska, Poland, Trójmiasto

Neptun Gdańsk Poland

Neptun Gdańsk PolandJako już mówimy o kamieniczkach, to w Gdańsku są one cudowne... Nieważne pójdziesz ulicą Mariacką, Długą czy Piwną- zwróć uwagę na fasady, rzeźby i kolory. Najbardziej chyba się wyróżnia Złota Kamienica. Była to kiedyś kamienica najbogatszego gdańszczanina- burmistrza Speymanna. Z tym budynkiem wiąże się także ciekawa historia, otóż rzeźby przeznaczone na fasadę płynęły z Włoch, jednak nie dopłynęły... Z tego powodu na kamienicy ustawiono rzeźby, które początkowo miały być na tylnej części budynku. Możemy więc tylko wyobrazić jak wyglądałyby, gdyby rzeźby jednak dotarły...


Złota Kamienica, Gdańsk, Polska, Poland, architecture, white.
Ozdobną attykę uzupełniają posągi wyobrażające cztery cnoty kardynalne – Roztropność, Sprawiedliwość, Męstwo i Umiarkowanie, a ich boskie odpowiedniki Wiarę, Nadzieję i Miłość łatwo można odnaleźć w dolnej części kamienicy. Całości dopełnia spoglądająca ze szczytu postać Fortuny.


Kolejnym charakterycznym elementem miasta są przedproża. Jest to taras poprzedzający wejście do budynku ze strony ulicy, często były nazywane letnimi salonami. Cel tej zabudowy? Różnie się mówi, niektórzy twierdzą, że miało to pomoc w czasie powodzi dopłynąć łódką, inni, że budowano je po to, aby wynieść piwnice ponad lustro wody, ktoś twierdzi, że wąskie domy powodowały potrzebę szukania słoncznego światła. Jak było naprawdę, nie wiemy, ale wyglądają bardzo romantycznie! Pójdź tylko na ulicę Mariacką, a sie upewnisz!

Przedproża Gdańskie, Ul. Mariacka, Gdańsk, Poland, Polska,

Przedproża Gdańskie, Ul. Mariacka, Gdańsk, Poland, Polska

Przedproża Gdańskie, Ul. Mariacka, Gdańsk, Poland, Polska


Bramy, bramy, bramy.... W Gdańsku jest ich sporo! Brama Wyżynna, Złota Brama, Zielona Brama, Brama Żuraw... Każda jest inna, ciekawa i warta uwagi!

Zauważyłam, że wiele budynków zawiera pozłacane ozdoby. Głowy lwów, posągi postaci mitologicznych i inne detale, właśnie to są te perełki miasta... Dodają miastu takiej swoistej elegancji.

wielka Zbrojownia, Gdańsk, Polska, Poland, renesans, architecture

Wielka Zbrojownia.Uwielbiam oglądać miasta z lotu ptaka, dlatego zawsze wspinam się na różne góry, wieże, aby spojrzeć na miasto z innej perspektywy. W Gdańsku możecie wejść na wieżę kościoła Mariackiego, do Muzeum Historycznego Gdańska lub (jak to ja robiłam) do Muzeum Archeologicznego Gdańska.

Mariacka, Gdańsk, Poland, Polska, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Mariacka, Gdańsk, Poland, Polska, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku


Gdańsk posiada wiele zielonych parków i skwerów z przeróżnymi pomnikami. Idealne miejsce aby usiąść sobie na ławeczkę zjeść lody, wypić kawę, lub (w moim wypadku) zaplanować sobie wpis na bloga.

A co Ty lubisz w Gdańsku? 

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Łatwiej chyba będzie wymienić rzeczy, których nie lubię :D Bo lubie prawie wszystko! Zakochałam się w tym mieście i marzę o tym, żeby kiedyś w nim zamieszkać. Na razie zostają mi tylko weekendowo hotele Gdańsk musi jeszcze na mnie poczekać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trzymam kciuki, aby marzenie szybciej się spełniło! :)

   Usuń
 2. Super i widzę, że pogoda dopisała ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super artykuł!

  Jeżeli potrzebujesz pomocy w pozycjonowaniu twojej strony internetowej, zajrzyj tutaj:
  https://www.antygen.pl/pozycjonowanie-gdansk

  OdpowiedzUsuń