Triki na lepsze zdjęcia z wakacji!

22:49

Też podczas wakacji robisz dużo zdjęć? Dziś chcę się podzielić moimi „małymi” trikami na lepsze zdjęcia z wakacji, o których czytałam w internecie, przeróżnych książkach i ogółem gdzieś tam zasłyszałam... 😊

Stockholm, me, trip
Po drugiej stronie obiektywu. Stockholm. Autor: M. Głuchowski

1)  Oczywiście trzeba pamiętać o podstawowych parametrach.

Bo tylko wtedy będziesz kierował (-a) fotoaparatem, a nie on tobą 😊

  2)      Oto co warto wiedzieć jeśli robisz zdjęcia ludzi:

·         Unikaj zdjęć w południe, przy ostrym słońcu. Jeżeli zaś musisz zrobić zdjęcie tą porą, poproś by osoby, których fotografujesz stały w cieniu ( o ile to oczywiście możliwe, bo jednak nie zawsze przy „słynnym zabytku” znajdziemy cień, toteż zawsze można wrócić później). W taki sposób unikniesz ostrych cieni na twarz, czyli słów od znajomych, że jakoś dziwnie wyglądają na zdjęciu... 😃

·         Czy też masz trudności robiąc zdjęcia grupy ludzi, gdyż za każdym razem ktoś inny zamyka oczy? Jest sposób na to: poproś by wszyscy zamknęli oczy i otworzyli je, gdy doliczysz do trzech. Twoim zadaniem  jest doliczenie na głos do trzech, a na „cztery” wcisnąć spust migawki.

·         Pamiętaj o diafragmie. Co to i jak to działa opisałam tu! 😊


 3)      Jeżeli postanowiłeś (-aś) zrobić śliczne krajobrazy:

·         Najlepsza pora dnia-świt lub zmierzch. Ten czas wśród fotografów często nazywany jest „złotą godziną” (golden hour). Nawet jak nie planujesz robić zdjęć, to polecam spacery o tej porze, piękne widoki krajobrazów gwarantowane!

·         Kolejną „magiczną porą” jest czas tuż po deszczu. To najlepsza pora fotografować florę, kolory są bardziej nasycone, a krople deszczu połyskują w świetle.Wilno Vilnius Lithuania Litwa Sunrise Wschod
Golden hour- najlepszy czas na zdjęcia. 

         4)      A tu kilka trików do fotografii architektury:

·         Zazwyczaj robimy zdjęcia „całych” budynków, zapominamy o szczegółach, które czasem są o wiele ciekawsze niż całość!

·         Fotografuj tablice informacyjne i opisy. W domu łatwiej będzie Ci przypomnieć nazwy miejsc gdzie byłeś (-aś) i co widziałeś (-aś).

·         Aby pokazać rozmiary (np wielkość) obiektu postaw obok coś zwyczajnego (np. człowieka,samochód), w taki sposób, gdy po latach będziesz oglądać zdjęcia łatwiej Ci będzie  porównać,  wyobrazić i przypomnieć rozmiary tych miejsc.

·         Cierpliwości! Czesem musisz trochę zaczekać by zrobić dobre zdjęcie bez turystów na pierwszym planie.


To kilka moich małych trików, niby zwykłe rzeczy, ale tak często o nich zapominamy...


Wilno Vilnius Lithuanjia Litwa Archikatedra
Detale + inna perspektywa = znany budynek wygląda ciekawiej


You Might Also Like

3 komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Niby zwykłe sprawy, a czasem tak ratują... :)

      Usuń
  2. Zdjęcia z wakacji są chyba ważne dla każdego z nas :D Ja byłam dumna kiedy wyszła mi naturalnie pierwsza panorama sferyczna. Od tamtej pory wykonuje głównie takie zdjęcia, krajobrazy są fascynujące :)

    OdpowiedzUsuń