Jak działa couchsurfing?

12:29

Każdy, kto chociaż trochę ciekawi się podróżami, słyszał coś o couchsurfingu, przynajmniej, że coś takiego istnieje, ale nadal wielu z nas, tak do końca nie rozumie-jak działa couchsurfing, czy jest bezpieczny i ogółem jak z tego korzystać. 

couchsurfing


Dlatego zacznę od początku:

Co to jest couchsurfing?

Couchsurfing to strona internetowa, dzięki której można zaoferować darmowe zakwaterowanie lub znaleźć użytkowników oferujących nocleg we własnym domu czy mieszkaniu w wielu zakątkach świata. Jednak główną ideą tej strony nie jest nocleg w „darmowym hotelu”, a znalezienie nowych znajomych, poznać kulturę państwa oraz miasto z perspektywy jej mieszkańców.

Jak działa couchsurfing?

Najpierw musisz zarejestrować się na stronie couchsurfing.com. Wypełnij formularz. Pamiętaj, by robić to uczciwie i starannie, bo opierając się na opis profilu hosty (osoby, które oferują nocleg) decydują przyjąć Cię czy nie. 
Dalej będziesz miał (-a) możliwość zaznaczenia jednej z kilku opcji gospodarowania. Jeśli nie masz możliwości przenocowania nikogo w twoim domu możesz napisać, że z chęcią spotkasz się z couchsurferem na kawę lub oprowadzisz go po mieście, ale nie możesz oferować mu noclegu. Co oznacza, że sam też nie musisz u kogoś nocować, jeżeli nie jesteś pewny (-a) czy to „twoje”, na początek spróbój wyjść z kimś na kawę, a i tak poznasz ciekawe osoby.
Przed przyjazdem skontaktuj się z hostem, umów się gdzie się spotykacie, jakie obowiązują Cię reguły, ale najważniejsze zapoznaj się z profilem osoby, bo przecież nie chcesz zostać u osoby, z którą nie będziesz miał (-a) o czym gadać.

couchsurfing

Czy couchsurfing jest bezpieczny?

Oczywiście zawsze isnieje jakieś ryzyko. Przed wyborem hosta poczytaj uważnie opis profilu. Zwróć uwagę na panel referencyjny, gdzie każda odwiedzająca go osoba może zamieścić opinię, skargę, wyrazić zachwyt lub żal odnośnie spędzonego z nim czasu. Użytkownik nie może usunąć żadnej opinii, co dodatkowo uwiarygodnia osobę.
Aby upewnić się, czy osoba Ci „odpowiada”, spróbuj wcześniej się skontaktować, przed tym niż zostać na noc, wyjdź na wspólną kawę, a gdy tylko poczujesz, że „coś tu nie gra”, zmykaj, bo Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego zawsze miej w zapasie trochę kasy, aby zapłacić za nocleg w hostelu/hotelu, jak coś nie wypali.

couchsurfing


Abyś nie pomyślał (-a), że piszę tu tak sucho, to podzielę się doświadczeniem Oli (tak, właśnie tej, która spędziła tydzień w Norwegii wydając zaledwie 20 euro. Czytaj tu.) Podczas ostatniego spotkania Ola opowiedziała o swoich nowych znajomościach i przygodach z couchsurfingiem:

  • ·         Gdy byłam w Szwecji nocowałam u faceta, który bardzo lubi Ukrainę (przypomnę, że Ola jest ze Lwowa 😊 ), 12 razy był na Ukrainie, mówi po rosyjsku, a co najciekawiej zajmuje się organizacją festiwalu Docudays w Göteborgu, a ja zajmowałam się tym we Lwowie. Pasjonuje się kinem, jest malarzem w mieszkaniu jest pełno jego prac-ogółem jest  bardzo ciekawą osobą i to był dla mnie taki dobry początek.

  • ·         W Paryżu trafiłam do hosta, który się zajmuje ochroną zabytków w Paryżu i miał kartę, która pozwalała nieodpłatnie i bez kolejki wejść do każdego z muzeów Paryża. Nie musiałam stać w „legendarnej” kolejce do Luvru, dlatego couchsurfig to niesmowite możliwoście!

  • ·         Pewnego razu z przyjaciółką nie miałyśmy pomysłu na Sylwestra, dlatego napisałyśmy na couchsurfingu do jednej osoby z każdego miasta Ukrainy z nadzieją, że ktoś się odezwie. Odpisał chłopak z Charkowa. No i pojechałyśmy autostopem do tego chłopaka. Fajnie spotkałyśmy Nowy Rok i teraz często piszemy do siebie, a nawet planujemy wspólną podróż.

 I to tylko kilka opowiadań Oli, ale o couchsurfingu trzeba nie czytać, a próbować na sobie!

 Tylko pamiętaj, najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo: czytaj uważnie referencje, jeżeli masz przeczucie, że coś nie gra nie bój się wyglądać niezręcznie, lepiej jest zapłacić i czuć się pewnie, przecież podróże mają przynosić radość  😊You Might Also Like

0 komentarze