Balans bieli od zera

19:01

Dawno nie było nic o fotografii... Dziś przedstawię (a przynajmniej spróbuję) Ci temat, który (moim zdaniem) dla większości jest wręcz kosmosem. Czyli pogadamy o 

Balansie Bieli (White balance)

Balans Bieli; BB; Wb; White balance;

Zacznijmy od teorii

czym w ogóle jest balans bieli?


Spróbuje wytłumaczyć krótko i w łatwy sposób. Otóż każde źródło światła ma swoją temperaturę od czerwonego (np. światło świecy czy zachodu słońca) do niebieskiego (np. śnieg na zdjęciach ma szaroniebieski odcień) koloru. Dlatego w różnych warunkach biały kolor ma różne odcienie, kolejny przykład: biała kartka papieru w domu przy świetle żarówki będzie miało żółtawy odcień.

Ustawienie balansu bieli pomaga dostosować fotoaparat do warunków, w których fotografujemy, aby kolory wyglądałyby naturalnie.
Oto jeszcze kilka przykładów, które pomogą zrozumieć różnicę i częste błędy balansu bieli:

Balans Bieli; BB; Wb; White balance; photography; pinterest; rose; flower; kwiat; róża

Balans Bieli; BB; Wb; White balance; photography; pinterest; couple; kissing; wedding


Balans Bieli; BB; Wb; White balance; photography; pinterest


Teraz gdy wiesz teorię, przejdźmy do praktyki: 

co robić by balans bieli był prawidłowy?

Po pierwsze, w fotoaparacie mamy kilka opcji, które pomogą „odnaleźć biały kolor”. Na szczęście, w miarę dobrze daje sobie rady tryb „Auto”, jednak i on czasem zawodzi.

Co robić w takim razie? Wiele lustrzanek proponuje kilka na wpół automatycznych opcji (każdy fotoaparat ma trochę inne, ale w większości spotkamy takie):
·         Światło żarowe lub fluorescencyjne (symbol żarówki),
·         Słońce (ikonka słońca),
·         Cień (ikona domu),
·         Pochmurno (chmura),
·         Flesz (błyskawica)

Jako każde zdjęcie i każda sytuacja jest unikalna, to się nie da powiedzieć jaki tryb będzie odpowiadał w Twojej sytuacji, dlatego próbuj wszystkie, aż nie odnajdziesz ten „złoty środek”.

Balans Bieli; BB; Wb; White balance; photography; pinterest


W niektórych aparatach istnieje opcja ustawienia balansu bieli „według wzorca”, polega na tym, że przed obiektywem ustawiamy białą kartkę (i niby) robimy zdjęcie, w ten sposób aparat rozumie, że ten odcień ma być kolorem białym, i według tego wzorca reguluje następne zdjęcia.
Może brzmi skomplikowanie, ale wypróbuj to w praktyce i się przekonasz, że to jest jak 2+2 😊

A co, jeśli dopiero „po wszystkim” zauważyłaś „błędny balans bieli”?
Photoshop, Lightroom, a nawet Instagram nas uratują. Jeśli robiłeś (-aś) zdjęcia w formacie RAW, to masz duże „pole do popisu”, jeśli w JPG, to Twoje możliwoście są ciut ograniczone, ale nadal możesz wiele naprawić za pomocą kilku suwaków (o róźnicach w formatach pogadamy w następnym wpisie). Gdzie to znaleźć? Zerknij na ilustracje
😊

Balans Bieli; BB; Wb; White balance; lightroom
W Lightroom'ie Balans Bieli możemy poprawić za pomocą dwóch pierwszych suwaków (WB) lub za pomocą "pipetki" wciśnij na obszar, który ma być biały i "Voila"

Balans Bieli; BB; Wb; White balance; photoshop
Photoshop działa podobnie...

Balans Bieli; BB; Wb; White balance; lightroom
...tylko mamy ciut więcej suwaków :)
Balans Bieli; BB; Wb; White balance; instagram, cup, coffee, phone
Na instagramie Balans Bieli poprawimy zmieniając temperaturę (Warmth) zdjęcia :)


Za pomocą Balansu bieli, możemy zmieniać i regulować „klimat” zdjęcia i uzyskać ciekawszą kolorystykę, więc jest super „narzędziem”, z którego teraz i Ty będziesz mógł(-a) koszystać 😊

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Fajne zestawienie zastosuje twoje zdjęcie na moim blogu z linkiem do ciebie, bo zbieram informacje w tym zakresie. Jeśli nie masz nic przeciwko oczywiście :) fajny blog, zapraszam do siebie na swoje spostrzeżenia z balansem bieli. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń