Miejsca, które warto zobaczyć- Ryga

19:09

Było Wilno, był Tallin, przyszła kolej na Rygę. Ogółem mało wiemy o tym mieście i zazwyczaj z trudem możemy wymienić miejsca, które warto tam zobaczyć. Dlatego, jak zwykle, dzielę się z Tobą swoim skromnym doświadczeniem 😊
Dom Bractwa Czarnogłowych; Riga; Łotwa; Rga; Latvia;
Miałyśmy pecha, jeden z najśliczniejszych budynków Rygi był renowany...
Do Rygi wybierałam się przez długi czas i wciąż mi było „wstyd”, że jest tak blisko, a mnie tam jeszcze nie było. Dlatego na początku września wraz z przyjaciółką wybrałam się na jednodniową wycieczkę do stolicy Łotwy. Nie miałyśmy żadnego planu ani listy miejsc do zwiedzenia. W drodze trochę poczytałam o tych „obowiązkowych” punktach, ale ogółem postawiłyśmy na spontaniczne spacery (bo co prawda, zależało mi też, aby ogółem fajnie spędzić czas z przyjaciółką i „się wygadać”, bo nie widziałyśmy się większą część lata). Z tego powodu wpis może być trochę chaotyczny, ale obiecuję, że postaram się podać jak najwięcej konkretów i oczywiście przemycić tu trochę klimatu miasta.
łotewskie radio; plac katedralny; łotwa; Ryga; latvia; riga; radio
Siedziba łotewskiego radia przy Placu Katedralnym

Stare Miasto Rygi

Starówka jest wpisana na listę zabytków UNESCO, dlatego chyba nic dziwnego, że wszyscy zaczynają swą przygodę w stolicy Łotwy akurat od tej części miasta. Styl architektury starego miasta nie należy do moich ulubionych, a jednak jest piękna i warta uwagi! Ciągle podnosiłam głowę do góry i cykałam fotki (najbardziej zachwycałam się wieżami kościołów i innymi ozdobami na dachach budynków).

Głównymi punktami do zobaczenia na starówce Rygi to: 

Sobór Narodzenia Pańskiego, Dom Bractwa Czarnogłowych, Katedra Ryska, Dom Kotów, Trzej Bracia i rzeźba muzykantów z Bremy.

Brema; Ryga; Łotwa; Latvia; Riga; rzeźba
Legenda głosi, że jeśli pogłaskamy nosek przynajmniej jednego z muzykantów, to on spełni nasze marzenie :)

Trzej Bracia; Ryga; Łotwa; Latvia; Riga; city
Trzej Bracia to trzy średniowieczne domy mieszkalne. Budynki zostały nazwane poprzez analogię do podobnych budynków w Tallinie, które noszą nazwę Trzech Sióstr.

Dom Kotów; Ryga; Łotwa; latwia; riga; cat; house; city
Dom kotów. Dlaczego kot ma podjęty ogon? Pewna legenda głosi, że bogaty kupiec Bloemer niezadowolony z tego, iż nie przyjęto go w poczet miejskiej gildii wymyślił taką to zemstę, umieścił na wieżach swojej kamienicy koty, które miały skierowane podniesione ogony prosto w okna przewodniczącego miejskiej gildii ryskiej.

Dzielnica Art Nouveau

Przepiękne, bogato zdobione budynki z dużą ilością rzeźb. Jeżeli lubicie styl secesyjny (który, akurat ja bardzo lubię), to musicie pójść na spacer do dzielnicy Art Noveau i poprostu cieszyć się widokami i znów cykać piękne zdjęcia 😊


Ryga; riga; Łotwa; latwa; city; miasto; architektura; secesjka

Ryga; riga; Łotwa; latwa; city; miasto; architektura; secesjka
Przerwa na herbatę w 

Apsara Tea House


Szukałyśmy z przyjaciółką jakiegoś fajnego miejsca, żeby nie była to taka „codzienna” kawiarenka, a coś co byśmy zapamiętały i już na zawsze kojarzyłoby się nam z Rygą. Znalazłyśmy (za pomocą „kochanego facebook’a”) cudowne miejsce Apsara Tea House, które znajdziecie na ulicy  Krišjāņa Barona iela 2A, w parku nieopodal starówki. Niestety pomieszczenie jest małe, ale to dodaje swoistego uroku. Malutki budynek jest cały ze szkła, na piętrze tam się siedzi na poduszkach, pije się herbatkę z relaksującym widokiem na park i kanał wodny z łódkami. Jeżeli mój opis nie namówił jeszcze Ciebie, spójrz na zdjęcia, tam jest uroczo!


Apsara; tea; house; herbatka; riga; Ryga; łotwa; latvia

Apsara; tea; house; herbatka; riga; Ryga; łotwa; latvia

Miła niespodzianka

Zupełnie przypadkiem trafiłysmy na wydarzenie 

Baltā nakts

 jest to coś rodzaju nocy muzeów, w Wilnie podobne wydarzenie nosi nazwę „Kultūros naktis”, czyli to jest artystyczny festiwal, który trwa jedną noc. Podczas niego w całym mieście odbywają się różne koncerty, wystawy i imprezy kulturalne. A jako autobus powrotny miałyśmy około 23 h, to zdążyłyśmy zobaczyć kilka fajnych miejsc i to jeszcze nieodpłatnie! 😊

cat; hostel; ryga; riga; Łotwa; latvia
W Rydze bardzo lubią kotów... :)


Ryga, moim zdaniem jest świetnym miastem na krótki wypad, ma piękną starówkę (i nie tylko) i ciekawe muzea (do którym my akurat nie trafiłysmy, ale o tym czytałam, więc jak macie więcej czasu- obowiązkowo je sprawdźcie 😊 ). 

You Might Also Like

2 komentarze

 1. Kuku!
  Masz wypasionego bloga.
  Wpis czyta sie lekko,ale wedlug mnie wiecej zdjec!
  Pozdrawiam ni z cieplego, ni z zimowego Paryza
  Agneswpodrozy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za uwagi, uwzględnię!

   A ja pozdrawiam z trochę szarej Warszawy :)

   Usuń