Jak uzyskać efekt bokeh?

09:13

Długie, ciemne wieczory oraz świąteczne lampki idealnie sprzyjają klimatycznym zdjęciom z pięknym bokeh w tle. Zastanawiałeś się kiedyś jak uzyskać efekt bokeh, albo inaczej- zdjęcie z rozmytym tłem? Nie jest to takie trudne!

Co to jest bokeh?

To transliteracja japońskiego słowa bo-ke lub boke oznaczającego rozmycie, opisującego w fotografii sposób oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości. (więcej znajdziesz tu)
Kretywny bokeh, creative bokeh, rozmyte tło, święta, lampki, lights, christmas, warsaw, warszawa; nikon


Zdjęcie z rozmytym tłem robione aparatem

Główna „funkcja”/”wskaźnik” który zrobi bokeh, to diafragma, albo inaczej- przysłona. Co to diafragma?
Jest to element w obiektywie, który składa się z tak zwanych listków, które tworzą otwór o zmiennej wielkości, przez które światło trafia na matrycę (prościej mówiąc do fotoaparatu).
Aby lepiej zrozumieć o co chodzi z tą diafragmą, sprawdź wpis o funkcjach aparatu (tu).

Aby otrzymać piękne rozmyte tło, musimy ustawić jak najmniejszą pasującą wartość przysłony (czyli ustawiamy jak najmniejszą cyferkę po F). UWAGA! Pamiętaj, że pierwszy plan musi być wyraźny, dlatego wartość przysłony nie musi być zbyt mała, bo pierwszy plan też będzie rozmyty, ale też nie zbyt duża, bo nie otrzymamy bokeh. Wiem, brzmi strasznie skomplikowanie, ale weź aparat do rąk i zacznij się bawić z ustawieniami, a wszystko się okaże łatwe!  

Po ustawieniu potrzebnej wartości przysłony (diafragmy) ustawiamy odpowiednie ISO i czas naświatlania (shutter speed). Znów odsyłam do poprzedniego wpisu (tu). I robimy zdjęcia.

Aby bokeh był lepiej widoczny, to rzecz lub osobę, która ma być na pierwszym planie stawiamy dalej od tła (na przyład lampek).

Jeżeli zdjęcie robisz wieczorem, to prawdopodobnie zabraknie Ci oświetlenia, możesz próbować zrobić zdjęcie z dodatkowym światłem. Na przykład oświecić osobę światłem z telefonu lub postaw osobę pod latarnią (czy przy innym źródle światła)- działa, sprawdzone!
Kretywny bokeh, creative bokeh, rozmyte tło, święta, lampki, lights, christmas, warsaw, warszawa; nikon

Zabawa z ciekawym bokeh:

Weź kartkę papieru (musi być ciut większa niż „oczko” obiektywu). Na środku wytnij malutką figurkę, na przykład serduszko czy gwiazdkę. Przymocuj kartkę z dziurką na objektyw, włącz manualne (ręczne) fokusowanie. Zmieniaj fokus i oglądaj piękne gwiazdki czy serduszki zamiast lampek. 😊

Kretywny bokeh, creative bokeh, rozmyte tło, święta, lampki, lights, christmas, warsaw, warszawa

Rozmyte tło telefonem

Z telefonem otrzymać piękny bokeh może być nielada wyzwaniem. Portretu raczej tak nie zrobisz, ale jakieś makro (czyli duże zbliżenie czegoś)- owszem się da. Najważniejsze odsunąć pierwszy plan daleko od tła i maksymalnie zbliżyć pierwszy plan. Znów brzmi skomplikowanie, ale próbuj i się uda.


Mam nadzieję, że trochę wytłumaczyłam sprawę pięknego rozmytego tła czy bokeh. A teraz jak zwykle, do roboty, bo bez praktyki nic się nie uda! 😉

You Might Also Like

0 komentarze