Strach przed lotem - jak poradzić?

20:15

Strach przed lotem. Z tym problemem się spotyka co czwarta osoba. Niektórych ogarnia panika jedynie od myśli, że muszą wejść do samolotu, inni w czasie lotu czują się ciut nie komfortowo. Skąd się bierze ten strach? Najczęściej z braku wiedzy, wtedy wyobraźnia nas ponosi...,

Jak się okazuje strach przed lotem możemy pokonać. Jak? Wszystko zależy od jego natężenia. W wypadkach, gdy to jest paniczny strach, czyli za nic nie zbliżymy się do samolotu pomogą nam spotkania z psychologiem lub zajęcia, prowadzone od czasu do czasu przez różne linie lotnicze, które mają pomoc odważyć się na lot. W bardziej „lekkich” sytuacjach pomogą zwykłe tricki, o których dziś piszę. Oczywiście nie daję gwarancji, ze właśnie te sposoby Ci pomogą, bo każdy jest inny i potrzebuje innej „pomocy”, jednak nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz.

ZOBACZ TAKŻE:


samolot; plane;


Dowiedz się więcej o lotnictwie

Czy wiesz, że samolot to najbardziej bezpieczny transport? Jeżdżenie samochodem jest 100 razy niebezpieczniejsze niż lot! Szkolenie pilotów jest dogłębne, ich wiedza regularnie jest sprawdzana, a samolot przechodzi ogromną ilość kontroli przed każdym startem.
To nie przypadek, że Amerykanie w razie zagrożenia wysyłają prezydenta w powietrze.
Wiem, wiem, zaraz mi powiesz o wszystkich wypadkach, tak bardzo nagłaśnianych w mediach. Ale zwróć uwagę, że w drodze zdarza się kilkakrotnie więcej wypadków, nawet gdy zostaniesz w domu czy w pracy jest większa możliwość, że coś się stanie, niż, że zginiesz w samolocie.
Poczytaj statystyki, a się upewnisz.

Miej towarzysza w podróży

Najlepiej jest lecieć z kimś, kto się nie boi – wpólna rozmowa (oczywiście o czymś innym niż lot), przekieruje Twoje myśli. Niektórzy radzą, zagadać do kogoś jeżeli lecisz sam. Nawet jeśli ktoś siedzący obok też się boi, to pewnie się nie przyzna, więc znów zapomnisz o strachu. Ale jeśli się przyzna skutki mogą być „ciekawe”, bo wiecie jak to bywa, gdy dwie spanikowane osoby się spotykają...

Przekieruj swoje myśli na coś innego

Ulubiona muzyka, sen, film, książka, planowanie czegoś, oglądanie zdjęć – pasuje wszystko, co pomoże zapomnieć, że znajdujesz się w samolocie. Te czynności nie tylko pomagają skrócić czas podróży, ale też powinny zmniejszyć stres. Najważniejsze rób to, co Ci sprawia przyjemność – nic na siłę.

samolot; plane


Medytacja

Rozluźnij wszystkie mięśnie. Głęboko oddychaj. Wyłącz wszystkie myśli. Zapomnij, że jesteś w samolocie. Podobno to pomaga...

Przed lotem

Dobrze się wyśpij, zjedz lekki posiłek. Musisz być nawodniony, dlatego sięgaj po zwykłą wodę, zamiast kawę, napoje energetyczne czy alkoholowe. Wbrew pozorom alkohol wcale Ci nie pomoże „rozluźnić się”, a w najgorszym wypadku, jak nie poczujesz miary, to możesz mieć zakazany wstęp na pokład.

Rytuał

 Miej jakieś przyzwyczajenie, które Cię uchroni przed złem, coś w co sam uwierzysz. Nie mam strachu przed lotem, ale ogółem, jakieś dziwne/niemiłe sytuacje się zdarzają, w takich wypadkach (już od dzieciństwa) mam przyzwyczajenie, że w myślach się modlę. Taka najzwyklejsza modlitwa dziecięca jak Aniele Boży mi pomaga. Jak to działa? Otóż, wiem, że kiedyś już mi to pomogło – miałam „gorszą sytuację”, odmówiłam sobie pacierz i zostałam żywa zdrowia, dlatego jestem wręcz przekonana, że w ten raz to też zadziała.
Śmieszne, głupie, ale pomaga 😀

samolot; plane


Warto uprzedzić

Przed wejściem na pokład powiedz załodze, że się boisz. Będą Cię obserwowały, może częściej zagadają do Ciebie i ogółem, będą się troszczyć o Twoje samopoczucie.

A na koniec...


Zobacz ten filmik. Załoga samolotu, to super bohaterowie, dlatego jesteś bezpieczny!

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Pierwszy raz rzeczywiście się bałam, ale dałam radę bez histerii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się bardzo cięszę, że udało się pokonać swój strach! :)

   Usuń
 2. Zawsze się boję, próbowałam różnych sposobów i nic mi nie pomaga. Biorę coś na uspokojenie i pociesza się, że przynajmniej nie zostanę kaleką, bo raczej sie z jakich katastrof nie wychodzi ;). Najlepiej jeszcze przed lotem obejrzeć sobie np.Oszukać przeznaczenie (ten z katastrofą) lub inny podobny z jakimś wypadkiem w przestworzach ;)
  www.czytanie-na-sniadanie.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa metoda :D
   Ale zawsze lepiej coś, niż wcale nie latać :)

   Usuń
 3. Ja raczej nie boję się latać, ale czas w samolocie tak się dłuży..i cała odprawa, wejście do samolotu..za długo to trwa, no ale chociaż jest bezpiecznie :)

  OdpowiedzUsuń