Pierwsze urodziny bloga. Jak zacząć pisać bloga?

19:50

To już rok. Nie mogę uwierzyć, wydaje się, że dopiero wczoraj zaczęłam. Niby tylko rok, ale już widzę jak dużo blogowanie mi dało – poznałam nowych ludzi, wiele się nauczyłam, byłam na ciekawych wydarzeniach, a czuję, że to jeszcze nie koniec… Często słyszę pytanie jak zacząć pisać bloga. Niestety, nie mogę Wam odpowiedzieć na to pytanie, ale mogę podzielić się swoją historią. A więc, jak zaczęłam blogowanie.

bithday; urodziny; muffin; cupcake; chocolate

Początki

Tak naprawdę Diajo nie jest moim pierwszym blogiem. Jeszcze będąc nastolatką (gdy miałam latek 16-17) prowadziłam bloga, ale wyglądał on bardziej jak mój pamiętnik z wakacji, którego raczej nikt nie czytał. Ale jakieś pierwsze doświadczenie było.
Później rozpoczęłam studia dziennikarskie i coś tam zaczęło w głowie ”świtać”, że może jednak fajnie byłoby coś pisać dla ludzi.
W listopadzie pojechałam z przyjaciółką do Paryżu i tam zapadła końcowa decyzja – piszę.  Wiedziałam, że chcę na poważnie do tego podejść dlatego zaczęłam przygotowania.
Paris, Luvr, Paryż, Louvre, Francja, France; girl

Przygotowania

Pierwszym moim krokiem było czytanie, dużo czytania o tym jak założyć, gdzie założyć bloga, jaką wybrać nazwę i tak dalej...
Przeczytałam bardzo dużo różnych blogów-poradników i wszystkich już nie pamiętam (wiecie jak to jest- wpisuję w google „jak zacząć blogować” i mam wieele odpowiedzi), ale dwa blogi bardzo mi wpadły do gustu (nadal je czytam), pierwszy to Worqshop Kasi (i jej wpis o kreatywnym blogowaniu), a drugi to Jest Rudo Natalii (z całą rubryką o blogowaniu).

Dalej zastanawiałam się nad tematyką. Lubię podróże, ale także nie jeżdzę często i gdzieś super daleko, do tego blogów o podróżach jest sporo, więc musiałam jakoś wyróżnić się. Postawiłam na tanich podróżach (takich na studencką kieszeń) i fotografii (która jest moją pasją i nieodłączną częścią podróży). Dalej obawiałam się, by mi po miesiącu - dwóch nie kończyłyby się tematy, dlatego robiłam burzę mózgu i wypisywałam wszystkie pomysły na wpisy na bloga.

Dalej nazwa i logo.  Z tym miałam problem... Co do loga, do wyboru miałam chyba 3 wymyślone przykłady, więc nie było tak źle. Ale nazwa. To dopiero był ból głowy, chciałam wymyślić coś fajnego, związanego z tematem, ale jednoczeście by było krótkie i łatwe do zapamiętania. Czy mi się to udało? Wam sądzić, ale osobiście lubię nazwę diajo, jakoś z nią się zżyłam. Jak wpadłam na tę nazwę? Obejrzałam film pt. A diary of journey. Wcale nie związany z tematyką mojego bloga, ale jakoś bardzo pasowało to do mnie, zaczęłam zastanawiać się jak tę nazwę skrócić i tak powstało Diajo.pl  

Jak widzicie przygotowania zajęły mi sporo czasu, bo pierwszy wpis Kim jestem i co tu robię  poszedł 21 marca, czyli w dzień kalendarzowej wiosny, bo jak już pisałam na instagramie, wiosna jest często dla mnie okresem zmian, to właśnie wtedy się „budzę do życia”.
starbucks; cofee; kawa; planner

Rok pisania

O dziwo nie minęło nawet kilku miesięcy, a już miałam problem z regularnością, najpierw sesja w czerwcu, a później lato, kiedy to wcale mi się nie chciało siedzieć przy kompie, a i miałam trochę inne rzeczy na głowie, o których pisałam w wpisie Dlaczego nie było wpisów na Diajo. I tak w ciągu lata okazały się jedynie kilka wpisów, jeden z nich, z którego tak na prawdę nadal jestem dumna – Dlaczego warto zostać harcerzem, bo akurat ta tematyka jest mi bardzo bliska.
Później w ciągu roku akademickiego, też czasem miałam jeden wpis na dwa tygodnie, bo to praca, to nauka, to jeszcze coś, a nie chciałam pisać na siłę, bo ma to mi dawać przyjemność.

Czy warto?

Tak. Jak pisałam na początku, blog sporo mi dał. Co będzie dalej, mogę sobie tylko wyobrazić, ale coś czuję, że będzie tylko ciekawiej. Bardzo było mi miło, bardziej lub mniej bliscy ludzie mówili, że chętnie czytają, gdy znajomi mówili, że czekają na wpisy, a komentarze od nieznanych mi czytelników, to już w ogóle coś fajnego. Gdy brałam wywiady, mogłam poczuć się jakby sama gdzieś podróżowała. I nie pisząc zbyt długo – warto, zawsze warto próbować!

You Might Also Like

0 komentarze