Helsinki. Co zobaczyć?

19:00


Okres podróży wciąż bliżej i bliżej, dlatego mam dla Was wpis o Helsinkach, a dokładniej - co warto tam zobaczyć.

Jak mam być szczera, to stolica Finlandii nie zrobiła na mnie ogromnego wrażenia. Dlaczego? Bo jest zbyt „porządna”. Wszystko jest zbyt poukładane, brakowało mi tam takiego „życia”. Ale ma to też swoje zalety – nie ma tłumów turystów! Nawet najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca nie są zatłoczone, co sprawia, że zwiedzanie jest w razy milsze. Dlatego jedź i sprawdź, czy Helsinki są w Twoim guście.

ZOBACZ TAKŻE:
 Helsinki, moim zdaniem, to idealne miasto na weekend. Sama tam spędziłam nie cały dzień i myślę, że akurat tego wystarczy (może zabrakło dosłownie kilku godzin, by zwiedzić kilka miejsc, o których napiszę w końcu).  Byłam tam w 2016 roku, czyli minęło ciut czasu, ale wątpię, że coś tam się zmieniło 😊
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej; Uspenskin katedraali;
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej (Uspenskin katedraali) i my. fot. Ewelina Molis

Co warto wiedzieć?

Zacznę od podstawowych informacji:

  • Waluta – euro
  • Język – fiński lub szwedski (ale po angielsku też się dogadamy)
  • Kiedy jechać? W czerwcu-sierpniu jest najcieplej. Na północy kraju w maju i czerwcu występują dni polarne, czyli okres, gdy całą dobę świeci słońce, zaś od września do marca możemy polować tam na Zorzę Polarną.

Co zobaczyć?

Katedra w Helsinkach

My swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy właśnie od Placu Senackiego, gdzie po środku, na wzniesieniu stoi piękna luterańska świątynia. Możesz wejść do środka, ale jak to u protestantów, nie znajdziesz tam wiele ozdób, ani obrazów.

Na placu znajdziemy pomnik Aleksandra II, który przypomina o ściśle powiązanej historii Finlandii z Rosją.

Po obu stronach placu znajdziemy kolejne dwa zdobione budynki – siedziba premiera Finlandii oraz Uniwersytet.

Jeżeli macie więcej wolnego czasu możecie zajrzeć do Helsingin kaupunginmuseo (adres: Aleksanterinkatu 16), to jest nieodpłatne muzeum Miasta Helsinki. Sama tam nie byłam, ale podobno jest całkiem dobre. [napisz w komentarzach jeśli byłeś (-aś)! ]
katedra; elsinki; finland; finlandia;
Katedra w Helsinkach. fot. Paweł Giliauska

Kampens Chapel – świątynia ciszy

Pomimo, że to jest świątynia luterańska, to myślę, że warto tu wejść wyznawcom każdej wiary (a nawet niewierzącym). Jest to dobre miejsce dla refleksji, bycia sam na sam ze swoimi myślami.

W państwach skandynawskich wielu ludzi cierpi na depresję, dlatego takie miejsce, może być świetną „odskocznią” i miejscem, gdzie zapomnisz o wszelkich problemach.

Polecam tam chwilę odpoczynku, jednak przed tym niż wejdziesz pamiętaj, by wyciszyć telefon i siebie.
kampens chapel; świątynia ciszy; helsinki; finland; finlandia
Świątynia Ciszy. fot. Paweł Giliauskas

Dworzec Główny i piękne ulice

Dworzec w Helsinkach słynie z dwóch par olbrzymich granitowych rzeźb, czy są piękne – sprawa gustu, ale warto sprawdzić.

Jak pisałam, Helsinki nie jest oblegane przez turystów, dlatego spacer będzie przyjemny. Dodaj do tego uliczną muzykę – cudo. Jeśli z daleka zobaczysz mnóstwo szklanych butelek w jednym miejscu, to prawdopodobnie będzie pan Fedor Grigorev – obowiązkowo posłuchaj jego muzyki!

Fedor Grigorev; muzyk; butelki; helsinki; finlandia; finland
fot. Gabriela Andruszkiewicz

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej (Uspenskin katedraali)

Duża, urocza świątynia z czerwonej cegły. Lubię taką architekturę, dlatego mi się bardzo spodobała. Jest to  największy sobór w Europie Zachodniej. Trzynaście złotych kopuł ma symbolizować Jezusa Chrystusa i dwunastu apostołów. Wewnątrz soboru podobno znajduje się przepiękny ikonostas (ale niestety nie miałam możliwości sprawdzić). Więc osoby, które tam były – podzielcie się opinią, czy warto wchodzić! 😉
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej; Uspenskin katedraali; helsinki; finland; finlandia;
fot. Maksymilian Głuchowski

Plac Targowy

Po upominki i miejskie smakołyki wędrujcie na plac targowy. Podobno często tam goszczą mieszkańce miasta, więc ceny muszą być adekwatne. 

Skalny kościół

Tu akurat nie byłam, ale opisy i zdjęcia robią wrażenie – więc polecam.

Twierdza Suomenlinna

Leży na osobnej wysepce, gdzie możecie dopłynąć promem. Znów – tutaj nie byłam, ale słyszałam dużo poleceń. Dlatego – sprawdź!
 helsinki; finland; finlandia;
fot. Maksymilian Głuchowski

Co zjeść w Helsinkach?

Jako bonus podrzucę Wam listę tradycyjnych potraw fińskich, bo podróże to nei tylko zwiedzanie, ale i „smakowanie” świata. UWAGA. Nie polecam czytać „vege czytelnikom”! 😄💜
·         Mięso renifera -specjalnością jest smażone mięso z renifera serwowane z jagodowym sosem oraz duszony renifer podawany z borówkami (poronkaristys).
·         Karjalanpiirakat – żytnie pierogi nadziewane ryżem lub puree ziemniaczanym.
·         Fińskie sushi – plasterki łososia lub śledzia ułożone na młodym ziemniaku.
·         Kainuulainen Kalakeitto - jest to zupa rybna wywodząca się z regionu Kainuu , graniczącego z Rosją.
·         Mykyrokka - inaczej nazywana zupą rzeźnika, danie bardzo mięsne, w jej skład wchodzą tłuste kawałki wieprzowiny oraz żytnie bądź jęczmienne kluseczki z krwią wieprzową.
·         Rössypottu – zupa z krwawą kiszką przygotowywaną z mąki żytniej z dodatkiem przypraw oraz piwa.

 helsinki; finland; finlandia;
fot. Maksymilian Głuchowski

You Might Also Like

0 komentarze