Najciekawsze książki o górach

09:20


Kto mnie śledzi na Instagramie, pewnie zauważył, że mam „manię gór”, fascynuje mnie wszystko: książki o górach, filmy o górach, zdjęcia... Dlatego pewnie nie dziwi Cię, że wpis też jest związany z tą tematyką😊

Książek o górach jest mnóstwo, czasem nawet trudno wybrać, od czego zacząć. Dlatego mam dziś dla Ciebie trzy różne, ale bardzo ciekawe propozycje. Dwie z nich, to świetne reportaże legend polskiego himalaizmu, ostatnia pozwala spojrzeć na góry „z innej strony”.

Dlaczego ogółem warto sięgać po te książki? Mogą być one świetną odskocznią od codzienności, tam w górach jest zupełnie inne życie, nie ma tam takich problemów, jak tu „w nizinach”. Dla mnie to był najlepszy relaks w czasie wakacji i sesji, dlatego serdecznie polecam!

ZOBACZ TAKŻE:
książka, book, góry, mountains, recenzja


„Mój pionowy Świat” Jerzy Kukuczka

W samotności wszelkie odczucia są głębsze, inaczej odczuwa się góry. Wiem, że jestem tylko ja i one. (...) Czuję się cząstką tego ogromnego świata.

Pierwsza książka na mojej liście to „klasyk klasyków”, każdy chyba zna tę postać, dlatego uważam, że „wypadałoby” przeczytać przynajmniej jedno dzieło Kukuczki.  Od niego też warto zacząć, by poczuć góry i zrozumieć jak myśli himalaista.

Dla „niewtajemniczonych” przypominam, że Jerzy Kukuczka jest pierwszym Polakiem, a drugim w świecie człowiekiem, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Zajęło to mu niespełna osiem lat. Zmarł 24 października 1989 na Lhotse w Nepalu.

Jest to książka autobiograficzna, czytając, możesz mieć wrażenie, że Kukuczka siedzi tuż obok Ciebie i dzieli się wrażeniami z podróży. Poznasz nie tylko styl życia, ale także myślenie i uparty charakter osoby, która żyła górami i niestety została tam na zawsze.

W książce znajdziesz początki wspinaczki, pierwsze wyjazdy w góry wysokie, opisy wszystkich przygotowań i oczywiście trudności, z którymi spotykał się Jerzy jako sławny himalaista.

książka, book, góry, mountains, recenzja

„Karawana do marzeń” Wanda Rutkiewicz, Ewa Matuszkiewicz


Do śmierci w górach jesteśmy przyzwyczajeni, w każdym z nas bowiem gdzieś głęboko tkwi myśl, że i mnie może ona dosięgnąć. Choć tak naprawdę nikt w to nie wierzy - w górach zawsze giną inni.

Kolejna legenda – Wanda Rutkiewicz. Jedna z najwybitniejszych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwszy Polak stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi oraz jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak na K2.

Książka ta powstała w 1992, po zaginięciu Wandy Rutkowskiej w czasie jej wyprawy na Kanczendżongę. Jest ona niejako kontynuacją wspólnie napisanej przez Wandę i Ewę książki "Na jednej linie", a także swoistym hołdem złożonym Rutkiewicz przez jej przyjaciółkę.

Za co polubiłam tę książkę? Wanda jest tu pokazana, jako zwykła osoba, która jak i każda kobieta często kieruje się emocjami. Przedstawione są wszelkie problemy, które musiała pokonać, by pokazać światu, że nie jest niczym gorsza od mężczyzny i też potrafi się wspinać.

W książce są fragmenty z pamiętnika Wandy, ale także teksty Ewy, dziennikarki i przyjaciółki himalaistki, co pozwala spojrzeć na sytuacje z różnych punktów widzenia.
książka, book, góry, mountains, recenzja

„Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu“ Olga Morawska

Tę książkę warto przeczytać nie tylko miłośnikom gór...

Jest to zbiór wywiadów z rodziną słynnych himalaistów, z ludźmi, którzy żyją górami, chociaż fizycznie zazwyczaj są gdzieś w Polsce. Autorka rozmawia z rodzinami tych, którzy na zawsze zostali w górach, jak i z bliskimi osób, które wciąż jeżdżą na wyprawy, kontynuując życiową pasję.


Dla mnie to niezwykła książka. Zawsze mnie korciło pytanie, a jak rodzina, czy da się tak egoistycznie zostawiać bliskich, no i w końcu, jak właśnie Ci bliscy muszą się czuć... W wywiadach znajdziemy odpowiedzi na te pytania.

A najlepsze, że temat jest uniwersalny, pasuje nie tylko miłośnikom gór, ale wszystkim, którym czasem po głowie chodzą myśli by zostawić wszystko dla pasji i żyć dla siebie. Osobiście ja, po przeczytaniu doszłam do wniosku, że nie da się żyć tylko dla siebie, zawsze jest ktoś obok, kto będzie się o ciebie martwił. Oczywiście, to nie oznacza, że musimy odmówić się od wszelkich pasji, ale po prostu, następnym razem, gdy podejmiesz jakieś ryzyko, zastanawisz się, a jak to przeżyją bliscy....
Jak już pisałam, książek o górach jest mnóstwo, dlatego jeśli zastanawiasz się, od której zacząć, to zacznij od tych.

książka, book, góry, mountains, recenzja

You Might Also Like

0 komentarze