Panama City. Co zobaczyć?

16:57


W Panama City byłam chyba przez dwa tygodnie, sporo udało się zwiedzić i tak powstała moja lista miejsc, które polecam zobaczyć w Panamie. Czy warto tu spędzić tak dużo czasu? Raczej nie (ja, jako wolontariusz Światowych Dni Młodzieży, miałam inną sytuację), ale na pewno warto tu zostać na kilka dni i lepiej poznać tę ciekawą stolicę.

ZOBACZ TAKŻE:
Panama; Panama City; CInta Costera

Casco Viejo

Jak dla mnie, jest to najpiękniejsza część miasta, jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co prawda bardzo turystyczna, ale nadal bardzo urocza. Można po prostu pójść na spacer i przez wiele godzin oglądać kolorowe kolonialne budynki:

Plaza Herrera – plac, gdzie kiedyś były organizowane walki byków. Stamtąd polecam pójść do kościoła San Jose, który słynie ze swego Złotego Ołtarzu, jak głosi legenda lokalny ksiądz pokrył  smołą, by uchronić przed kradzieżą przez piratów.

Plaza Catedral/Plaza Indepencia/Plaza Mayor – to tu ogłoszono niepodległość państwa. Znajduje się przy nim Katedra (którą restaurowano i miała być otwarta podczas Światowych Dni Młodzieży), jak będziecie na zewnątrz to zerknijcie na wierzę, która jest zdobiona muszelkami. Obok znajduje się także Muzeum Kanału Panamskiego.

Plaza de Francia półkolisty plac z obeliskiem z kogutem po środku i marmurowymi tablicami. Jak wiemy, ten ptak jest symbolem Francji, a cały plac upamiętnia wysiłek francuskich inżynierów włożony w powstanie Kanału Panamskiego.

Przy Plaza Bolivar znajdziecie pomnik Simona Bolivar’a, który wyzwolił Amerykę Południową spod władzy Hiszpanów. Wokół placu jest kilka ślicznych budynków: Kościół San Francisco de Asis, Kościół San Felipe de Neri, Teatr Narodowy oraz Pałac Bolivar.

A na oficjalnej stronie CascoViejo(tu) znajdziecie mapę oraz listę innych zabytków. 
Casco Viejo, Panama; Panama City

Casco Viejo, Panama; Panama City

Casco Viejo, Panama; Panama City

Cinta Costera

W wolnym czasie można pójść na spacer po zielonej części miasta. Spotkacie dużo mieszkańców, którzy lubią tu uprawiać sport czy po prostu spotkać się ze znajomymi. Stamtąd możecie zrobić sobie zdjęcia z wieżowcami na tle. Najciekawszy, to tzw. El Tornillo, o kształcie „świderka”.

Chyba tutaj najlepiej widać ten kontrast miasta, z jednej strony mamy nowoczesne wieżowce, a wystarczy skręcić w inną dzielnicę i widzimy jak biednie żyją ludzie.
Panama; Panama City; CInta Costera

Panama; Panama City; CInta Costera

Kanał Panamski

Piszą o nim „Cud techniki”, sporo ludzi ma go na swej obowiązkowej do zobaczenia „Bucket list”, a ja muszę przyznać, że do ostatniego byłam bardzo sceptycznie nastawiona do tej atrakcji. Może dlatego, że nie za dużo o tym wiedziałam: łączy dwa oceany, zrobiony „ręcznie” i tyle. Jednak jak zobaczyłam te ogromne statki, które przepływają przez te dosyć wąskie śluzy (tak przynajmniej z tarasu wyglądało), to byłam mile zaskoczona. Jest tam również muzeum, gdzie całkiem ciekawie przedstawiono historię kanału oraz można obejrzeć film.

Polecam obejrzeć ten filmik, przedstawia kanał z punktu widzenia „kapitana statku”.

 A tu mam jeszcze dla Was kilka ciekawostek:
  •  Ogółem otwarcie kanału znacznie skróciło trasę, jaką musiały pokonywać dawniej statki. Jednak podczas jego budowy zmarło około 25 tys. robotników, a około 20 tys. z nich zaraziło się malarią lub żółtą febrą.
  •  Łącznie ma on długość 80 km, a jego pokonanie trwa ok. 8-10 godzin
  •  Śluzy działają 24 h na dobę, przepływa przez nie około 14 tysięcy statków rocznie, a do 2025 roku przepustowość szlaku ma wzrosnąć dwukrotnie.
Kanał Panamski; Panama; Panama CIty; Panama Canal

Kanał Panamski; Panama; Panama CIty; Panama Canal

Panama Viejo

Sama tam nie dojechałam, ale kilka osób z naszej grupy dotarło: nie byli jakoś bardzo zachwyceni, ale jak ktoś lubi historię to może akurat go zachwyci ta atrakcja. Znajdziecie tam ruiny Starego Miasta, założonego przez Pedro Arias Davila, które było pierwszym hiszpańskim miastem na wybrzeżu Pacyfiku. W 1671 pirat Henry Morgan zaatakował  i wszystko zniszczył, po dwóch latach odbudowane miasto, ale w innym miejscu (gdzie teraz mamy Casco Viejo).

Amador Casuaway 


To jest dobre miejsce na rowerową wycieczkę: sześciokilometrowy deptak łączący kilka mniejszych wysp, po obu stronach widok na ocen oraz most Puentes de las Americas. Są tam liczne restauracje, knajpki oraz muzeum biologiczne.
Amador Casuaway; Panama; Panama CIty; Ocean

Amador Casuaway; Panama; Panama CIty; Ocean; lithuanian girl; lithuania

Parque Natural Metropolitano

Jeśli chcecie przynajmniej trochę poznać panamskie dżungle, to możecie wybrać się do tego parku. Znajdziecie tam kilka szlaków, które prowadzą na wzgórze, z którego zobaczycie piękną panoramę miasta. Po drodze możecie podziwiać florę i faunę, są tabliczki, niestety tylko po hiszpańsku, więc warto mieć jakiś Google translate J W sumie, co zobaczycie, zależy od tego, jakim szczęściarzem jesteście. Mi się udało zobaczyć kolibra, mrówki (kolega mówił, że to są mrówki Amazońskie, ale szczerze, to się nie znam), leniwca, żółwie i pancernika.


Panama
pierwotnie istniała jako rybacka wioska indiańska o nazwie Panama, co oznacza "wiele ryb", dziś jest to duża stolica, która liczy 708 738 mieszkańców, jest pełna kontrastów, różnorodnych ludzi i kultur.
To chyba ostatni post z Panamy, ale jeśli chcecie więcej ciekawostek, to zapraszam na Instagram @diajo_agata , a pod tagiem #diajo_panama znajdziecie wszystki opisy o Panamie!

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Ja ostatnio jestem zakręcona na punkcie Włoszech i bardzo chciałabym tam pojechać, ale jeszcze nie mam konkretnego planu na podróż. Na razie na stronie https://travelitalia.pl/ czytam sobie wszystkie informacje i wiele się dowiaduję, bo są tam cudowne artykuły na temat wakacji we Włoszech. Mam nadzieję, że uda mi się spełnić marzenie, bo Włochy znam tylko ze zdjęć i opowiadań. Nigdy nie miałam okazji tam pojechać. Ogólnie też bardzo lubię podróżować. Mam nadzieję, że już będzie taka możliwość.

    OdpowiedzUsuń