Panama. Podstawowe informacje.

19:56

Jak się przygotować do wyjazdu do Panamy? Trudno mi pisać o Panamie obiektywnie, bo przyjechałam tu „na gotowe”, jako wolontariusz-ratownik HOPRu na Światowe Dni Młodzieży, z tego powodu sama zawczasu nic nie załatwiałam, a podczas pobytu  miałam wrażenie, że mieszkańce Panamy odnosili się do nas ciut inaczej niż do zwykłych turystów. Mimo wszystko postaram się przekazać jak najwięcej informacji, które udało mi się zdobyć podczas 26 dni w tym kraju.


ZOBACZ TAKŻE:
Panama, Panama City; Ameryka środkowa; Ameryka; America

Dokumenty.

Wiza nas nie obowiązuje, jeśli jedziemy do Panamy na 6 miesięcy (lub mniej), wystarczy mieć ważny paszport.

Ubezpieczenie.

Należy pamiętać, że polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane, dlatego zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

Szczepienia.

Nie wymaga się obowiązkowych szczepień, jeśli przyjeżdżamy z Polski, są jedynie rekomendowane. Czyli rezygnacja ze szczepień zalecanych, w przeciwieństwie do obowiązkowych, nie wiąże się z żadnymi problemami przy przekraczaniu granic państwowych, jednak to oznacza, że świadomie podejmujemy pewne ryzyko.

Natomiast, bez względu na posiadane obywatelstwo, osoby podróżujące z kontynentu afrykańskiego i z Brazylii są zobowiązane przedstawić zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko żółtej febrze. Przyjeżdżający z Wenezueli, Brazylii, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Serbii, Grecji, Włoch i Francji powinny zaszczepić się przeciwko odrze i różyczce, a osoby podróżujące z Wenezueli, Brazylii i Haiti – dodatkowo przeciwko błonicy i tężcowi.
W roku 2015 i 2016, zwłaszcza w prowincjach zachodnich, przy granicy z Kostaryką, na wschodzie, w pasie przygranicznym z Kolumbią oraz w biednych dzielnicach stolicy pojawiały się przypadki malarii i dengi, oraz (sporadycznie) żółtej febry – chorób przenoszonych przez komary. Więc w zależności od lokalizacji i typu wyjazdu warto skonsultować się ze specjalistą do  ds. medycyny tropikalnej.

Panama, Panama City; Ameryka środkowa; Ameryka; America

Język.

Oficjalnym językiem w Panamie jest hiszpański (i  choć w poradnikach piszą, że sporo osób mowi po angielsku, to i tak polecam mieć jakiś słownik i nauczyć się kilku podstawowych słówek – ułatwi to komunikację z ludźmi w sklepach czy na ulicy :D )

Transport.

Taksówki w Panamie są żółte, więc łatwo je odnaleźć (w stolicy są one na każdym kroku). Nie mają taksometrów, więc lepiej negocjować cenę z kierowcą przed wejściem do samochodu.

W mieście kursuje także metro i metrobusy (autobusy). Płatności dokonamy za pomocą Karty Miejskiej, którą można zakupić na Dworcu Albrook lub na niektórych stacjach metra. Za każdą podróż autobusem płaci się 0,25 dolara (linie jadące Corredor Norte y Corredor Sur są droższe, podróż kosztuje 0,75 $).

Przystanki autobusowe są oznaczone specjalnym znakiem, jednak nie znajdziemy tam rozkładów jazdy. 

Pieniądze.

W Panamie można płacić w dwóch walutach: amerykański dolar i panamska balboa, mają one równoważną wartość (możecie nawet płacić w dwóch walutach jednocześnie 😊 ).  W Panamie jest raczej mało kantorów, dlatego zaleca się, by wymienić pieniądze u siebie w kraju. 

Panama, Panama City; Ameryka środkowa; Ameryka; America
Panamskie Balboa - "specjalne wydanie" z okazji Światowych Dni Młodzieży

Bezpieczeństwo.

Jak i w każdym wielkim mieście turyści muszą na siebie uważać, szczególnie jeśli jesteś białym – często można usłyszeć, jak do Ciebie krzyczą Gringo, co w ich języku jest obraźliwe. Szczególnie niebezpiecznie jest w pewnych dzielnicach (np. Curundu, San Miguelito i Chorillo), ale zazwyczaj przy wejściu do nich stoi policja i pilnuje, by turyści tam nie wchodzili (tak przynajmniej mieliśmy podczas Światowych Dni Młodzieży).
Osobiście mi trudno powiedzieć o bezpieczeństwie, bo byłam w Panamie podczas dużego wydarzenia, kiedy policji było kilka razy więcej niż na co dzień, dodatkowo byliśmy tam jako ratownicy – większość wiedzieli, skąd jesteśmy i po co przyjechaliśmy, więc stosunkowo nas lubili, byli do nas mili (bo też wiedzieli, że mogą na nas zarobić).


Tyle z podstawowych informacji, mam nadzieję, że wpis Wam się przyda. Wkrótce kolejny, o tym, co warto zobaczyć w Panama City, a jeśli ciekawi Was, jak minęła moja podróż to na Instagramie pod takiem #diajo_panama znajdziecie wpisy-pamiętnik z wyjazdu :)

Panama, Panama City; Ameryka środkowa; Ameryka; America


You Might Also Like

0 komentarze